Opublikowany przez: monika.g 2018-08-09 19:15:01
Autor zdjęcia/źródło: Glinki kosmetyczne – jak stosować @ senivpetro / Freepik, freepik.com
Glinki kosmetyczne dostępne są w formie gotowych do nakładania na twarz lub ciało produktów. Są one wtedy łatwiejsze w użyciu, ale zawierają oprócz samej glinki wiele innych składników, w tym konserwantów i sztucznych aromatów. Należy więc zwracać uwagę na listę składników przy ich wyborze. Jeśli jednak chcesz użyć naturalnego produktu bez zbędnych dodatków lepiej sięgnij po czystą glinkę w postaci proszku do rozrabiania z wodą lub olejkami. Przygotowanie maski czy peelingu z takiej glinki wymaga trochę więcej zaangażowania, ale masz pewność, że Twój kosmetyk jest świeży i naturalny, dzięki czemu efekt jego użycia jest nieporównanie lepszy.
Glinka kosmetyczna, zwana także kaolin, jest naturalnym minerałem zawierającym niezwykłe bogactwo mikro- i makroelementów takich jak magnez, wapń, żelazo, fosfor, potas, cynk, krzem, selen, miedź. Dzięki temu, że jej ładunek energetyczny jest ujemny ma ona niezwykle silne właściwości absorpcyjne. Jak magnes przyciąga substancje toksyczne, które posiadają ładunek dodatni. Pozwala to na oczyszczenie za jej pomocą skóry z zanieczyszczeń. Glinki mają również działanie antyseptyczne, bakteriobójcze, minerały w nich zawarte odżywiają skórę, pochłaniają nadmiar sebum, regulują pracę gruczołów łojowych. W zależności od rodzaju wskazane są do określonych typów skóry. Aby zrobić z nich maseczkę na twarz lub ciało potrzebujesz kilku niezbędnych akcesoriów. Pamiętaj, żeby do przygotowania glinki nie używać metalowych narzędzi!
- Wsyp kilka łyżeczek glinki do miseczki i dolewaj po kilka kropli wody tak, aby powstała niezbyt gęsta pasta. Uważaj, żeby nie dodać za dużo wody, bo wtedy glinka straci swoje absorbujące właściwości. Wskazówka! Zamiast zwykłej wody możesz dodać np. wody różanej lub olejku kosmetycznego – arganowego, ze słodkich migdałów czy makadamia.
- Tak przygotowaną maseczkę nałóż na twarz, szyję, dekolt lub wybraną część ciała na ok. 15 minut. Poczekaj aż maseczka będzie prawie sucha, ale nie całkowicie wysuszona, bo może podrażnić skórę.
- Zmyj ją gąbką do twarzy lub delikatnym, bawełnianym ręcznikiem, ewentualnie wacikami nasączonymi w lekko ciepłej wodzie.
- Stosuj 1-2 razy w tygodniu, nie częściej, aby nie wysuszyć i nie podrażnić skóry.
Silnie oczyszczająca glinka polecana do cery tłustej, mieszanej, trądzikowej i problematycznej. Absorbuje sebum, reguluje pracę gruczołów łojowych, ściąga pory. Działa antybakteryjnie, przeciwzmarszczkowo i głęboko oczyszcza. Zawiera dużą ilość jonów żelaza dwuwartościowego co nadaje jej charakterystyczny kolor. Nie powinna być stosowana przez osoby o wrażliwej i suchej skórze, bo swoim silnym działaniem może doprowadzić do podrażnień i wysuszenia.
Delikatniejsza od glinki zielonej, posiada podobne do niej absorbujące i oczyszczające właściwości. Wskazana dla cery tłustej i mieszanej oraz naczynkowej. Uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega ich pękaniu, obkurcza już istniejące. Polecana także osobom zmagającym się z trądzikiem różowatym. Jej czerwona barwa nie jest obojętna dla skóry i przy zbyt częstym stosowaniu może ją przyciemniać.
Chińska, najdelikatniejsza glinka przeznaczona dla cery suchej, wrażliwej, zmęczonej, ze zmarszczkami. Odżywia i regeneruje skórę, działa ściągająco, łagodzi podrażnienia, rozświetla i wyrównuje koloryt. Redukuje także widoczność blizn.
To połączenie glinki białej i czerwonej w proporcji 2:1. To bardzo łagodna glinka polecana do cery wrażliwej oraz skłonnej do alergii. Posiada właściwości glinki białej i czerwonej. Goi rany, ściąga, odpręża i dodaje witalności poszarzałej cerze.
Bentonitowa, wskazana podobnie jak glinka zielona do cery tłustej, mieszanej, ze skłonnością do zaskórników i wyprysków, a także z egzemą i łuszczycą. Absorbuje sebum i martwe komórki naskórka. Wnika w głębsze warstwy skóry odżywiając i regenerując ją, dzięki temu spłyca zmarszczki i redukuje cellulit.
Czerwona glinka marokańska, działa silnie absorpcyjnie głównie na cerę tłustą i mieszaną. Pochłania sebum, reguluję pracę gruczołów łojowych, skutecznie matuje cerę. Pomaga również uporać się z przetłuszczającymi się włosami. Aby zrobić maseczkę na włosy dodaj do glinki więcej wody i tak rozwodnioną nałóż na skórę głowy. Po 15 minutach spłucz i umyj włosy jak zwykle.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.